Skip to main content
Marbella Agency
Kystlinjen på Golden Mile, Marbella

Marbella Agency-metoden

Slik vurderer vi områder

Resonnementet bak hver Signal Score på nettstedet. Basert på seks års samtaler med kjøpere, ikke på data fra boligportaler.

Signal Score sier ikke hvor dyrt et område er — den sier hvor gode grunner det er til å eie bolig der. Den kombinerer hvor lett du får solgt igjen, hvor bred kjøperinteressen er, og hvor godt området beskytter pengene dine hvis markedet vakler. En score på 90 betyr ikke «dyrere enn en 70». Den betyr «lavere risiko, flere potensielle kjøpere og lettere videresalg».

Dette perspektivet er hele poenget med metoden. En boligportal kan fortelle deg prisantydningen. Den kan ikke fortelle deg om du får pengene tilbake. Signal Score er vårt svar på det andre spørsmålet. Nedenfor forklarer vi hvordan scoren beregnes.

De seks kategoriene

Hvert område får en score fra 0 til 100 i seks kategorier, som så vektes til én samlet score. Vektingen favoriserer bevisst risiko — likviditet og motstandskraft — fremfor oppside — vekst. Vi står på kjøpersiden, og å beskytte kapitalen din er vår viktigste oppgave.

KategoriVektHva den måler
Likviditet og kjøpergrunnlag25 %Hvor lett boligen selges igjen: bredden i kjøpergrunnlaget, antall salg, salgstid. Den største enkeltstående risikofaktoren.
Etterspørselspress20 %Kjøperetterspørselen sett opp mot tilbudet, omfanget av henvendelser, og hvor internasjonal etterspørselen er.
Knapphet og begrenset tilbud15 %Hvor begrenset tilbudet er: få boliger i første rekke mot sjøen og få tomter, reguleringsbegrensninger, geografi som ikke kan utvides.
Prestisje og attraktivitet15 %Adressens status, livsstil, utsikt, sikkerhet — områdets omdømme.
Prisenes motstandskraft15 %Hvordan verdien holdt seg gjennom tidligere nedgangstider. Beskyttelse mot fall.
Vekstutsikter10 %Rom for verdistigning, infrastrukturinvesteringer, momentum. Lavest vekt — vekst er oppside, ikke trygghet.

Den samlede scoren er ganske enkelt summen av hver kategoriscore multiplisert med vekten. Ingen svart boks, ingen magefølelse. Bare seks ærlige vurderinger, vektet slik at hensynet til kapitalen din veier tyngst.

Gjennomregnet eksempel: Golden Mile, 2026

Her er metoden brukt på ett område. Golden Mile er det mest likvide markedet på kysten, så området får nesten maksimal score på likviditet — men prisene reflekterer allerede etterspørselen, og det setter et tak på vekst. Resultatet er en høy, stabil score som sier «trygghet, ikke oppside».

KategoriScoreVektVektet score
Likviditet980,2524,5
Etterspørsel880,2017,6
Knapphet820,1512,3
Prestisje920,1513,8
Motstandskraft900,1513,5
Vekst650,106,5
Signal Score≈ 88

En score på 88 her er ikke en oppfordring til å kjøpe. Det er en konstatering av fakta om markedet: det har et bredt kjøpergrunnlag, høy likviditet og god motstandskraft, men lite rom igjen for uvanlig høy verdistigning. Hva du gjør med det, er neste spørsmål.

Anbefalingene

Signal Score forteller deg hvor sterkt et område er. Anbefalingen forteller deg hva du bør gjøre med det. Én anbefaling per område. Et område med høy score der kvalitetene allerede er priset inn, krever en annen beslutning enn et område med middels score som gir mye for pengene — anbefalingen fanger den forskjellen i én kort betegnelse. Anbefalingene står på engelsk, slik de vises på områdesidene.

AnbefalingNår den gjelderEksempelområde
Ultra Prime (aller øverste luksussegment)Signal Score på 95 eller mer, tilbudet i praksis stengt, prestisje på topp. Trofénivå, tilgang via introduksjon. Kjøpes for arv, ikke avkastning.La Zagaleta
Prime (øverste prissjikt)Signal Score 88–95, høy prestisje og knapphet. Et område i toppsjiktet med få boliger på markedet, men tilgjengelig på det åpne markedet.Sierra Blanca
Established (etablert)Signal Score 82–92, likviditeten skiller seg ut, begrenset vekst. Modent og svært likvid marked. Du betaler full pris for trygghet.Golden Mile
Best Value (mest for pengene)Signal Score 70–80, verdi og etterspørsel tilsier et høyere prisnivå enn dagens. Underpriset for det du får.Nueva Andalucía
Buy Early (kjøp tidlig)Høy vekstscore mens prisen fortsatt henger etter. Undervurdert, veksten tiltar, og muligheten til å kjøpe gunstig er i ferd med å forsvinne.Benahavís
Accumulate (kjøp gradvis over tid)Jevn positiv utvikling, men området får foreløpig lite oppmerksomhet. Stiger stille i verdi. En Buy Early med lengre horisont.Estepona
Watch (følg med)Høy prestisje, svak verdiscore. Et kvalitetsområde, men premien er allerede priset inn. Kjøp bare hvis du finner den rette boligen.Puerto Banús
Entry Point (rimelig vei inn i markedet)Lav inngangspris, høy leieavkastning, tilgjengelighet fremfor prestisje. Den rimeligste veien inn i markedet.San Pedro

En anbefaling må alltid samsvare med både poengintervallet for Signal Score og vurderingen av verdi og timing. En høy Signal Score som er fullt priset, får anbefalingen Established eller Prime. En middels Signal Score som gir mye for pengene, får Best Value. En middels Signal Score med momentum og prisetterslep får Buy Early. Scoren og anbefalingen må samsvare, ellers publiseres ingen av dem.

Se metoden på et konkret område

Signal Score og anbefaling står på hver områdeside. Her er fire å starte med:

Vil du vite hvilken Signal Score området ditt får?

Vi tilbyr samtaler på 20 minutter — uten salgspress eller forpliktelser, på norsk, engelsk eller spansk.